Telefon: +48 663 266 416
Godziny pracy: pn-pt 8.00 - 16.00
Światłowodowe sieci napowietrzne ADSS są alternatywną dla tradycyjnych sieci doziemnych. Rozwiązanie to sprawdza się idealnie na terenach pozamiejskich. Tam sieć nie jest tak gęsta a liczba potencjalnych odbiorców końcowych jest znacznie mniejsza. Natomiast dystanse są znacznie większe niż w mieście. Duże odległości pomiędzy abonentami a centralą sprawiają, że prowadzenie linii napowietrznej okazuje się inwestycją tańszą i łatwiejszą w realizacji. Bezpośredni dostęp do linii światłowodowej oznacza szybkie i proste przyłączenie abonenta. Daje możliwość natychmiastowej interwencji w przypadku awarii, niezależnie od tego, w którym miejscu traktu taka się pojawi. Źródło Optomer.
Budując Światłowodowe sieci napowietrzne ADSS niezbędny jest kabel. Jest to lekka konstrukcja wielotubowa o dużej giętkości i odporność na przeciąganie,. Wyposażony jest w centralny element wzmacniający - pręt FRP 2.1-6.3mm. Wewnątrz tub mieści się żel hydrofobowy blokująca wodę. Wyróżniamy również włókna pochłaniające wilgoć (WSY), taśmę przeciwwilgociową, wzmocnienia z włóknem aramidowych (element nośny w instalacjach napowietrznych). Kabel jest całkowicie dielektryczny, wykonany z powłoka HDPE – odporny na promienie UV. Zakres temperaturowy pracy waha się od-40…+60 [°C]. Kable takie posiadają maksymalne naprężenie instalacyjne: 2 700N.
W sieciach ADSS, niezbędnymi elementami są uchwyty do mocowania kabla tzw. zawiesia. Do tego właśnie służą uchwyty, które możemy podzielić na przelotowe i odciągowe. Uchwyty przelotowe to elementy służące bezpośrednio do mocowania kabla do słupa za pośrednictwem odpowiedniej długości wspornika. Uchwyty odciągowe pełnią dwie funkcje. Wykorzystujemy je do utrzymaniu odpowiedniego naciągu kabla pomiędzy słupami lub przęsłami. Dzięki uchwytom odciągowym mamy również możliwość rozluźnienia kabla w obrębie mocowania np. słupa. Takie rozwiązanie umożliwia montaż kabla na stelażu zapasu a w przyszłości pozwala zainstalować mufę światłowodową. W sytuacji, gdy na słupie znajduje się lub projektujemy mufę lub stelaż zapasu, bezwzględnie wymagane są uchwyty odciągowe. W niektórych przypadkach, słup umożliwia użycie uchwytów przelotowych. Uchwyty te niestety nie regulują naciągu kabla. Dlatego praktykowane jest używanie uchwytów odciągowych ze względu na ich wielofunkcyjność.
Uchwyty odciągowe nie wymagają stosowania narzędzi do montażu co znacznie ułatwia instalację i późniejszy serwis. W zależności od typu kabla ADSS należy wykorzystać odpowiedni uchwyt odciągowy.
Zapraszam do galerii z realizacji budowy sieci ADSS. Zaczep odciągowy "ACL" stosowany jest do zamocowania kabla optotelekomunikacyjnego: