Telefon: +48 663 266 416
Godziny pracy: pn-pt 8.00 - 16.00
Multimodowe włókno światłowodowe OM4 jest na dziś najbardziej zaawansowanym i najczystszym z włókien multimodowych, zapewnia wsparcia dla protokołów 10Gb i 100Gb. Włókno OM4 o średnicy 50/125 mm (rdzeń/płaszcz) przystosowane jest do pracy z laserami VCSEL. Cechą charakterystyczną tych laserów jest zachowanie parametrów emisyjnych światła bez korzystania z termostatu, który utrzymuje stabilną temperaturę i zapobiega dryfowi parametrów lasera poza dopuszczalny obszar emisji światła.
W światłowodach wielomodowych fala o tej samej długości może się rozchodzić wieloma drogami (modami). Ze względu na współczynnik załamania światła światłowody wielomodowe dzielimy na skokowe (step index) oraz gradientowe (graded index). W tym pierwszym współczynnik załamania zmienia się skokowo pomiędzy rdzeniem a płaszczem, co powoduje, że mody odbijają się pod różnymi kątami, przebywając różne drogi w różnym czasie. Zjawisko to określane jest jako dyspersja modowa tzw. rozmycie i skutkuje ograniczeniem prędkości i odległości transmisji.
Światłowód gradientowy ma budowę warstwową, dzięki czemu współczynnik załamania zmienia się w sposób ciągły, co powoduje, że poszczególne mody poruszają się z podobną prędkością, w związku z czym zjawisko dyspersji modowej jest ograniczone. Większa niż w jednomodach średnica rdzenia ułatwia również montaż złączy, co również skutkuje niższymi kosztami. Ciągły rozwój technologii światłowodowych wraz ze stałą tendencją do zwiększania prędkości sieci doprowadził do powstania nowych generacji włókna wielomodowego 50/125 oznaczonych jako OM3 i OM4, które zostały zoptymalizowane laserowo (LOMMF - Laser optimized multi-mode fiber) umożliwiając transmisję 10 Gigabitową na odległość do 300m i 550m.
Kategoria OM – Optical Multimode – dotycząca światłowodów wielomodowych