Telefon: +48 663 266 416

Godziny pracy: pn-pt 8.00 - 16.00

Przepustowość światłowodowych włókien wielomodowych

luty 28, 2024 InTECH

Przepustowość światłowodowych włókien wielomodowych np. OM4 pozwala na transmisję z przepływnością 10 Gb/s na dystansie do 550m.

Jednomodowe światłowody mają zasięg setek kilometrów. W instalacjach lokalnych, gdzie rozmiar sieci nie przekracza kilkuset metrów, dobrze sprawdzają się optyczne kable wielomodowe. Dlatego właśnie są one wykorzystywane do budowy ethernetowych traktów szkieletowych (do 100 Gb/s) oraz systemów dostępowych 10 Gb/s. W jednomodowych światłowodach można osiągać dupleksową transmisję długodystansową za pomocą dwóch włókien. Wdrażanie takiego rozwiązania w centrum danych jest ekonomicznie nieuzasadnione. Natomiast dobrym rozwiązaniem są w tym przypadku włókna klasy OM3 i OM4, zgodne z najnowszym standardem IEEE 803.2ba (40/100 Gb/s). Przepustowość światłowodowych włókien wielomodowych OM4 pozwala na transmisję z szybkością 10 Gb/s na dystansie do 550m. Natomiast z przepływnością 100 Gb/s na dystansie do 125m.

Projektując i budując sieci światłowodowe multimodowe należy zwrócić uwagę na ograniczenia w przepustowości dla włókien OM1, OM2, OM3 i OM4. Dlatego warto zapoznać się i zapamiętać parametry opisane w tabeli poniżej.

Przepustowość światłowodowych włókien wielomodowych

Włókna jednomodowe czy wielomodowe OM3 lub OM4?

Trzy parametry sieci optycznej są szczególnie ważne dla administratorów: maksymalny zasięg poprawnej transmisji, przepustowość włókien światłowodowych i całkowity koszt okablowania. Włókna wielomodowe OM4 zapewniają niższe koszty. Wynika ze stosowania prostszych źródeł światła, wykorzystania włókien zoptymalizowanych do współpracy ze względnie tanimi laserami VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser), a także tradycyjnych złączy optycznych. Uzyskiwana za ich pomocą przepustowość sięga 100 Gb/s na dystansie do kilkuset metrów. Jest to wystarczające w sieciach lokalnych lub środowisku centrum danych przy zachowaniu odpowiednich parametrów transmisji. W efekcie liczba wdrożeń, w których wykorzystywane są włókna nowej generacji OM4, zaczęła rosnąć. Włókna OM3/OM4 zachowują bowiem korzystne cechy światłowodów jednomodowych operujących w pierwszym oknie optycznym 850 nm. Oferują szeroki zakres przepływności od 10 Mb/s do 10 Gb/s oraz wspierają następną generację okablowania o przepustowości ponad 100 Gb/s. Inwestując  więcej pieniędzy w wysokiej jakości światłowody wielomodowe OM4, możliwe jest osiągnięcie oszczędności poprzez zastosowanie tańszych nadajników i odbiorników. Tutaj można przeczytać więcej o rekordach prędkości w światłowodach.

Wyszukaj

Najnowsze artykuły

Spawanie światłowodów za pomocą najnowszej spawarki – Fujikura 90S+

Fujikura po raz kolejny potwierdziła swoją światową klasę, wprowadzając na rynek model…

Splitter optyczny do budowy sieci pasywnych

Splitter optyczny używany jest sieciach pasywnych PON.

Kupiliśmy kolejną platformę VIAVI MTS-4000

Ciągle się rozwijamy. Właśnie zakupiliśmy kolejną platformę pomiarową firmy VIAVI (dawne JDSU)…

Multimodowe włókno światłowodowe OM4 specyfikacja

Multimodowe włókno światłowodowe OM4 jest na dziś najbardziej zaawansowanym i najczystszym z…

Optotelekomunikacyjne kable światłowodowe rozetowe

Optotelekomunikacyjne kable światłowodowe rozetowe kanałowe niewzmacniane typu XOTKrd, XOTKrdD, XOTKrdDx, XzOTKrd.

Nowe terminy Szkolenia światłowodowe 2019.

Przygotowaliśmy nową ofertę szkoleń na 2018/2019r. Zapraszamy na szkolenia W Grudziądzu, Wrocławiu,…